12/02/2026
Næsebånd – bare fordi vi altid har brugt det?
Mange af os har på et tidspunkt i vores ridekarriere fået at vide, at næsebåndet skal strammes for øget kontrol af hesten - eller for at ‘støtte’ biddet.
Jeg mener, det er tid til at vi kigger indad og beslutter, om vi stadig synes, at dét er fair overfor vores heste.
Næsebåndets funktion er i bund og grund at lukke hestens mund. Vi har besluttet os for, at det er ulydigt eller ser forkert ud, at en hest åbner munden under ridning, og det har store konsekvenser for hestene.
Når munden lukkes, kan kæben ikke bevæge sig frit, og tænderne presses sammen. Det kan være svært eller umuligt at bevæge tungen, når biddet ligger på tungen og munden er strammet til med næsebånd.
Ligesom hos mennesker er det ikke naturligt for en hest, at tænderne rører hinanden, mens kroppen er i bevægelse. Når kæben låses, giver det spændinger, som forplanter sig til resten af kroppen.
Næsebåndet gør altså hverken, at rytteren har bedre kontrol over hesten eller at man giver støtte til biddet.
Når næsebåndet fjernes, får hesten mulighed for at bevæge kæben igen. For mange heste betyder det mere frihed i kroppen, mere smidighed og en hest, der ganske enkelt er nemmere og rarere at sidde på og arbejde med.
“Men min hest åbner jo munden”
Ja – og det er faktisk ret logisk. At åbne munden er en naturlig reaktion på pres fra tøjlen. Det er ikke et tegn på ulydighed, men et forsøg på at undslippe det ubehag, som rytteren tilfører via tøjlen.
Heste kan åbne munden af mange årsager; f.eks. hvis biddet ikke passer, eller hvis hesten ikke har været tilvænnet til biddet tilstrækkeligt. Jeg ser næsebåndet som en måde at fikse et symptom, og ikke en løsning på et reelt problem.
“Det ser flottere ud med næsebånd”
Fair nok. Det er smag og stil, og den diskussion vinder ingen af os. Men det svarer lidt til at sige, at mennesker ser pænest ud i korset og høje hæle. Måske – men det er ikke nødvendigvis det fedeste at have på, hvis man skal bevæge sig frit.
Konklusionen er, at hvis man vælger at bruge næsebånd, bør det være så løst, at hesten kan bevæge kæbeleddet og åbne munden nok til, at den kan skille tandrækkerne og bevæge tungen og synke sit spyt..
Men så forsvinder effekten af næsebåndet jo?
Ja, og man kunne overveje at ride uden næsebånd og blive nysgerrig på, hvordan hesten reagerer? Hvis du trækker i tøjlen og hesten åbner munden, så er der stor sandsynlighed for, at det gør ondt på hesten, og at den nu har mulighed for at vise det og sige fra.
Målet må være en blød hånd, fine signaler, og en hest der kan have tillid til at biddet er et fintfølende kommunikationsmiddel fra rytter til hest.
____