03/24/2025
We have some AWESOME alfalfa available in VERY HEAVY bales. These bales were brought down from our Oregon ranch, so the quality is UNMATCHED. These bales average over 130lbs. Due to how heavy they are, these are only sold in full stacks of 80 bales moved with our retriever or hay squeeze. Here is a price break down:
$21 per heavy bale which is equivalent to $14.54 for a regular bale.( $21 divided by 130lbs is $0.1615 per lb. The average feedstore bale is 90lbs so 90lbs x $0.1615 = $14.54.)
So save money and get the absolute highest quality hay available in Central California. Message us to get your delivered price.
We deliver to: Madera, Madera Ranchos, Chowchilla, Merced, Los Banos, Modesto, Salida, Livingston, Gustine, Stevenson, Coarsegold, Mariposa, Oakhurst, O’Neals, Friant, North Fork, Clovis, Fresno, Selma, Sanger, Fowler. Firebaugh, Kerman, Hanford, Visalia, Tulare, ….you get the idea anywhere in the valley and foothills.