16/01/2017
LAJŠMANIJA - BRZI TESTOVI NEPOUZDANI
Uradili smo tridesetak analiza titra antitijela na lajšmaniju, od kojih je 15 bilo ciljanih, sa provjerom uspjeha liječenja, a 15 redovnih koji su željeli da provjere zdravlje svoga psa.
Dobijeni rezultati su jako zanimljivi i oni ukazuju na nepouzdanost brzih testova, koji mogu biti samo upozorenje, a ne nikako dijagnoza ili još gore kontrola liječenja.
Od 15 pasa kojima je brzim testom odrađena dijagnostika lajšmanije u drugim ambulantama, 2 su bila lažno pozitivna, čak je i jedan pas započeo liječenje, dok su dva imala povećan titar antitijela iako je nalaz na brzom testu bio negativan.
Drugih 15 pasa koji su liječeni od lajšmanije, bilo je 11 koji su liječeni kod nas sa našom metodom i 4 koji su liječeni na osnovu preporuke veterinara iz drugih ambulanti ili nasumice od vlasnika sa milteforanom. Od 11 pasa liječenih našom metodom bilo je i onih kojima pratimo stanje preko 3 godine. Veoma zanimljivo je da je kod samo dva psa došlo do blagog povećanja titra antitijela u sivoj zoni , na granici negativnog nalaza, dok je kod svih ostalih pasa nalaz bio negativan. Kod pasa koji su nasumice liječeni milteforanom, od 4 psa , kod dva je titar antitijela bio tri p**a veći od granične vrijednosti, koj jednog blago povećan, a kod jednog negativan.
Ovi rezultati govore da ne postoji čarobni štapić u liječenju lajšmanije, već je jedini pravi lijek za lajšmaniju iskusan veterinar i precizna dijagnostička procedura. Davanje nasumice bilo kojeg preparata znači veliki rizik da će vas pas kratko živjeti.
Isto tako za liječenje lajšmanije u Crnoj Gori najbolje se pokazao pristup kada se koristi više vrsta preparata, nego kada je u pitanju monoterapija milteforanom.
Na kraju možemo reći da je veoma značajno, raditi kontrolu titra antitijela vašega psa, najmanje jednom godišnje, kako bi na vrijeme dok još nema kliničkih simptoma otkrili bolest, a tada je uspjeh liječenja skoro zagarantovan. Ovakav način dijagnostike se može uraditi kod nas ili na Vet. Fakultetu u Zagrebu.