Capital Behaviour - Behawiorysta COAPE Edynburg

Capital Behaviour - Behawiorysta COAPE Edynburg Zapraszam na indywidualne konsultacje behawioralne dla opiekunów psów. FORCE FREE! 🙂

24/02/2025

Czy agresja psa zależy od jego opiekuna?

Najnowsze badania opublikowane w Applied Animal Behaviour Science pokazują, jak duży wpływ na agresję psa wobec ludzi ma sam opiekun i jego sposób postępowania z psem.

Co wpływa na agresję psa?

Doświadczenie: Psy pierwszych opiekunów częściej wykazują agresję. Im większe doświadczenie opiekuna, tym mniejsze ryzyko problemów.

Wiek opiekuna: Starsi opiekunowie (powyżej 60 lat) aż o 5 razy rzadziej doświadczają agresji ze strony swoich psów.

Metody treningowe: Stosowanie kar fizycznych i konfrontacyjnych metod znacznie zwiększa ryzyko agresji psa.

Status społeczno-ekonomiczny: Częstsze incydenty pogryzień notowane są w biedniejszych dzielnicach.

Osobowość opiekuna: Neurotyzm oraz agresywne cechy charakteru opiekuna mogą przekładać się na agresywne zachowania psa.

Nie każdy z tych czynników wpływa na agresję przyczynowo. Warto jednak pamiętać, że to, jak traktujemy psa, jakie tworzymy mu środowisko i jakie stosujemy metody wychowawcze, ma bezpośredni wpływ na jego zachowanie. Każda relacja z psem to odpowiedzialność – również za jego bezpieczeństwo i komfort psychiczny otoczenia.

Howell H., Baslington-Davies A., Mills D.S., Hogue T.E. (2025). Risk factors for human-directed aggression by dogs: The human side of the problem. A two-part systematic review and narrative synthesis. Applied Animal Behaviour Science, 284, 106552. doi: 10.1016/j.applanim.2025.106552.

A jakie są Wasze doświadczenia z agresją psów? Co Waszym zdaniem najbardziej wpływa na ich zachowania? Podzielcie się w komentarzach.

01/02/2025

Trenerzy psów policyjnych, Steven White i Matt Folsom, zmienili tradycyjne metody na pozytywne podejście. Oboje unikają narzędzi awersyjnych. W służbach mundurowych, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem, używanie awersji wobec psów jest ostatecznością. Nowe tendencje kierują się ku poz...

29/12/2024

O sylwestrowym strzelaniu i fajerwerkach piszą wszyscy, ale pisać trzeba.

Łapcie rady i serdeczne pozdrowienia❤️od Dyrektora COAPE Andrzej Kinteh-Kłosiński. Czekamy na Wasze cenne wskazówki.

Jest to trudny czas dla naszych czworonogów i także dla nas, ich opiekunów. Strach jest specyficzną emocją, która służy reagowaniu na nagłe niebezpieczeństwa. Dlatego mózgowe mechanizmy zapamiętywania strachu są szybkie i trwałe. W świecie dzikiej przyrody ma to sens, jednak w środowisku, gdzie uwarunkowane sygnały uruchamiające emocję strachu i towarzyszący jej stres pojawiają się często, bywa koszmarem. Około 20% ludzi i podobny odsetek psów i kotów cierpi z powodu nadmiernego reagowania strachem.

Ochrona przed doświadczaniem strachu przez nasze psy i koty jest obowiązkiem każdego opiekuna. Szczególnie oczywiście w czasie sezonu fajerwerków. Głębokość i trwałość reakcji strachu jest uwarunkowana indywidualnie i zależy zarówno od genetyki (temperament) jak i dotychczasowych doświadczeń, w tym ważnych przeżyć we wczesnym okresie rozwoju.

Oto kilka istotnych kwestii, które my behawioryści przypominamy opiekunom psów i kotów w czasie świąteczno-noworocznych eksplozji.

📌1. Psy wyprowadzamy na spacer na dłuższej lince, dzięki której możemy zapobiec ucieczce pod wpływem nagłego i niespodziewanego strzału i błysku. Przed samym sylwestrem spacery ograniczmy do minimum, a ostatni spacer niech będzie jak najwcześniej.
📌2. Wychodzące koty warto zamknąć w domu, w znanej im przestrzeni z kuwetą, jedzeniem i wodą.
📌3. Maskujemy dźwięki i błyski zasłaniając okna i włączając spokojną, nie za głośną muzykę, radio lub telewizję.
📌4. Jeśli zwierzęta są z nami związane, koniecznie musimy im towarzyszyć w czasie sylwestra. My też kiedy się boimy chcemy mieć przy sobie bliskich nam ludzi i zwierzęta.
📌5. Jeżeli mieszkamy w miejscu, gdzie nasilenie huków i błysków jest duże (np. centrum miejscowości, gdzie odbywają się „sylwestry marzeń”), warto poszukać możliwości zabrania zwierzaków w spokojniejsze miejsce (rodzina, znajomi). Sporo opiekunów zwierząt organizuje imprezę w miejscach gdzie nie ma fajerwerków (można popytać w sieci).
📌6. Stwórzmy naszym zwierzakom w tym czasie strefę komfortu a nawet luksusu. Ciekawe i przytulne kryjówki dla kotów, gdzie mogą znaleźć smakołyki, nowe zabawki, pyszne jedzenie, towarzystwo na kanapie lub w kuchni, kiedy gotujemy coś pysznego. Jeśli się da, także ulubione zabawy oraz aktywności.
📌7. Kiedy widzimy, że już pierwsze, dalekie huki sprawiają, że nasz pies lub kot przeżywa niepokój i nie wraca szybko do równowagi (niepokój to stan ciągłego pobudzenia lękowego o niskim natężeniu towarzyszący dłużej i nie związany bezpośrednio z wywołującymi strach zdarzeniami) lub wiemy już, że nasz zwierzak ma skłonność do reagowania strachem w różnych sytuacjach, powinniśmy, oprócz powyższych działań, pomyśleć o redukowaniu niepokoju przez uruchomienie procesów fizjologicznych i neurofizjologicznych redukujących napięcie lękowe. Nie wchodząc w szczegóły, doskonale sprawdzają się takie sposoby jak masaż (trzeba umieć), kamizelka przeciwlękowa (np. ThunderShirt), suplementy diety i preparaty ziołowe łagodzące emocje i pobudzenie stresowe (na rynku jest coraz więcej takich produktów, np. Aptus, RELAX, Zylkene, Kalmve, itp.). Niestety to jak te sposoby działają na konkretne zwierzę trzeba wypróbować wcześniej pod okiem lekarza weterynarii i behawiorysty zwierząt.
📌8. Jeśli nasze zwierzaki przeżywają silny strach - drżą, chowają się, są pobudzone, ślinią się i pocą przez opuszki łap - lub sposoby wymienione w poprzednim punkcie nie są skuteczne, mamy obowiązek złagodzić ich cierpienie przez podanie leków. Strach, zwłaszcza trwający długo, jest tak samo dewastujący dla dobrostanu oraz życia zwierzęcia jak ból. Nie możemy zatem wahać się, by poprosić lekarza weterynarii o pomoc i zabezpieczenie zwierzęcia przed strachem. To także trzeba zrobić wcześniej, bowiem leki działające na emocje dobiera się indywidualnie. Są takie, które trzeba zacząć podawać nawet na kilka tygodni przed okresem noworocznych wybuchów.
📌9. Zawsze jeżeli spodziewamy się, że dla naszego psa lub kota czas fajerwerków będzie trudny, warto poprosić o konsultacje behawiorystę zwierząt, który po pierwsze oceni przyczyny nadmiernego reagowania strachem i ryzyko późniejszych problemów z lękliwością. Po drugie zaproponuje i wypróbuje dobrane indywidualnie sposoby zapobiegania i/lub łagodzenia strachu i stresu.
📌10. Gdzie tylko jest możliwość - w social mediach, rozmowach, ogłoszeniach (możemy wywiesić informacje w bloku) - apelujmy do uczuć ludzi, by zrezygnowali z tej, bądź co bądź, prymitywnej rozrywki, dla dobra zwierząt, ale także ludzi. Warto włączać się w akcje na rzecz zakazu noworocznych fajerwerków, na przykład domagając się tego od samorządów miast lub gmin, w których mieszkamy.

05/11/2024

It’s the 5th. We KNOW there are going to be fireworks tonight so....

𝙋𝙚𝙤𝙥𝙡𝙚 𝙬𝙞𝙩𝙝 𝙙𝙤𝙜𝙨 -

🐾 exercise your dog before dark
🐾 keep them on lead, even in the garden
🐾 ensure their collar/harness is well fitted & snug
🐾 make sure they have an ID tag on their collar/harness just in case
🐾 if you use meds give them before the bangs start
🐾 if your dog seeks reassurance give it. You will NOT make things worse by offering calm reassurance.
🐾 don’t take unnecessary chances...always err on the side of caution. Every year dogs run off because their owners let them off lead on the 5th. Just don’t do it if there’s the slightest risk they might be spooked by a bang.

𝙋𝙚𝙤𝙥𝙡𝙚 𝙬𝙞𝙩𝙝 𝙛𝙞𝙧𝙚𝙬𝙤𝙧𝙠𝙨 -

💥 don’t set them off in the hours of daylight
💥 try to finish by 9pm
💥 buy silent fireworks if you can get them
💥 stick to the 5th
💥 if you are having a fireworks party let your neighbours with animals know so that they can do what they need to to keep their pets safe

Whether you love fireworks or hate them a little bit of caution & consideration goes a long way to getting everyone through tonight safely.

Have a safe Bonfire Night 💥🐾

Totally agree!
28/10/2024

Totally agree!

This is becoming a welfare issue!

Im tired of hearing “the vet says there is no pain” by a guardian after they have taken their dog to the vet. It leaves me deflated and frustrated and feeling so sorry for the dog.

Myth Bust:

PAIN CANNOT BE RULED OUT IN ANY ANIMAL (dog, cat, horse or hamster), by anyone!

* A quick palpation - CANNOT RULE OUT PAIN

WHY?

The dog may shut down due to environmental factors or dislike of a strange human touching them, they keep still to get it over with ASAP!

The dog may be over aroused or overwhelmed by the clinical environment (excited/scared etc) to the point that adrenaline is so high it blocks pain!

* Blood Tests - CANNOT RULE OUT PAIN

There is currently NO blood test that can detect pain.

* Diagnostic imaging - CANNOT RULE OUT PAIN

Yes they can pick up a variety of conditions, but even the GOLD standard MRI doesn’t pick up everything, but NONE of them can detect PAIN.

Just because a source cannot be found doesn’t mean there is no pain.

PAIN is subjective, it is whatever that being (human or animal) perceives it to be!

Pain can come in many different forms, it is extremely complex, and can effect the individual in many different ways. A dog may get injured, the injury may have healed, but the pain remains … this is known as maladaptive pain.

Behaviour can be a HUGE indicator for PAIN:

* There could be a change of behaviour that has been directly caused by PAIN.

* There could be a worsening of behaviour due to an increase or new presence of PAIN.

* There could be a lack of “normal” behaviour due to PAIN.

* There could be behaviours that are present but that the guardian/owner don’t deem to be problematic that are indicators of PAIN.

* The dog may have ALWAYS displayed behaviours that are indicators of PAIN, but they have been ignored and put down to “just the way they are”.

* There may be NO problematic behaviours at all …. And the dog might still be in PAIN!

* The dog might be energetic, always on the go … and still be in PAIN.

* The dog might be lazy … and still be in PAIN.

* The dog may zoom up and down stairs … and still be in PAIN.

Diagnosing PAIN is not simple and can be difficult to get on top of.

A PAIN relief trail can be great! But often only one type of analgesic is tried and sometimes this doesn’t get results leading to the ASSUMPTION that there is no PAIN!

Here’s why:

* The drug was only trialed for 2 weeks - when living with chronic pain it can take longer to relieve. 2 weeks is not enough.

* The drug used wasn’t targeted to the type of pain the animal is feeling; soft tissue, bone, nerve or a combination of all.

It might take a number of different medications or a combination OVER TIME to see a difference.

ALWAYS keep in mind, NO ONE can rule out another being’s PAIN.

NO ONE. Not me. Not you. Not a Doctor. Not a Vet.

15/10/2024

DISTANCE ASSISTANCE
It’s not easy having a reactive dog. As much as we may feel frustrated, restricted, angry or even ashamed or embarrassed, our reactive dogs are also experiencing a range of negative emotions when they react to something that triggers them.

This reaction is usually caused by anxiety, fear, feeling threatened, frustrated or related to pain.

These emotions cause high levels of stress and stress prevents both us and our dogs from being able to process information, think clearly or learn a different, more acceptable way of reacting to whatever triggers us.

This is why creating enough distance is so important. I’m really scared of snakes and even struggle to look at them. The only thing I want to do is run away and create as much distance as possible.

If someone was restraining me, forcing me to sit down and look at the snake while trying to feed me my favourite chocolate, telling me there was nothing to worry about or trying to educate me about the specific species, it would do nothing to alleviate my fear and would only increase my stress levels.

Doing this at a sufficient distance, where I felt safe would be far more effective and my stress levels would be much lower. In time, with patience and practice, I may even be able to get much closer to the snake without having a negative reaction.

The same principle applies to reactive dogs. Creating sufficient distance where they can see the trigger but still feel safe and don’t react is the best way of helping them to cope with their feelings.

Some dogs (and people) may never be able to decrease that distance and that’s also okay.

Accept your dog for the unique individual they are, keep working on the things you can change and accept the things you can’t.

26/09/2024

HUMAN DIRECTED AGGRESSION AND THE USE OF AVERSIVES

I’ve had several dogs come to me in the last year who have aggression issues around people that either started or became much worse after they’d had aversive training. By aversives we mean the use of slip lead corrections, body jabs, rattle cans, prong and Ecollars etc. Some dogs went for general loose lead/recall/obedience training but became so scared after the use of aversives that they are now lunging at or even biting people who approach them or try to handle them. Some were already worried about people (growling or barking etc) and are now lunging or attempting to bite people. Some have bitten their owners since this training.

These dogs didn’t have these issues beforehand and they’ve become so scared of what people may do to them now that they are showing aggression. Some of them are now misinterpreting normal human interactions with them and see people as a threat to their safety and are using aggression to try and keep people away. By normal human interactions I mean people taking collars and leads off, reaching out to touch them, walking past then when they are resting etc. These dogs are traumatised by what’s happened to them, there is no other way of describing it.

I used to see dogs like this (who’ve shown aggression after aversive training) once or twice a year and now it’s something I see several times a month and it’s really concerning. There are some really unskilled trainers out there using aversives which is extremely worrying; if an unskilled trainer gets it wrong using reward the worse that happens is the dog gets fat, if you are an unskilled trainer using a shock collar there’s a huge risk of fallout.

Aversives are sold as a ‘quick fix’ they make dogs stop behaviours that people don’t like (running off/barking/stealing things) but there is always a huge risk of a fall out. It’s no surprise really that doing or using something that causes fear or pain may make an anxious dog worse.

None of this is the owners fault either, all have incredibly kind and loving families who weren’t aware these methods would be used or who didn’t realise the implications. They’ve done nothing wrong and are now left to try and repair the damage that’s been done. I feel so sad for the lovely families and their dogs as they’ve been really let down.

There’s no quick fixes to changing emotions, it takes time and patience and who often we are trying to rebuild confidence that’s been lost and help dogs recover from previous trauma (of all sorts). There’s a huge risk with quick fixes and it’s like playing roulette- you may have an incredibly robust dog and get ‘lucky’ and have no negative consequences from using aversives but it may break another dog and leave you with a terrible fall out. Just not worth the risk when we have alternatives

Laura McAuliffe, 2024, Dog Communication

07/09/2024

Good morning..

How to recognise dog might be in pain? It’s not that obvious. See some tips below ⬇️ ⬇️
23/08/2024

How to recognise dog might be in pain? It’s not that obvious. See some tips below ⬇️ ⬇️

DOGS IN PAIN STILL RUN AND PLAY

This is Twig my yorkie, as many of you know she was born with deformed back legs. She has patella issues, cruciate issues, malformed hocks and also elbow disease.

Despite all of this, Twig would play all day. She is a young dog and would run non-stop, play with toys, play with my other dogs 24/7 if she could. She always wants to go for a walk- she never wants to turn to go home, she would walk all day if you let her.

She’s never grumpy, never shows any aggression even when she’s in pain. She partially ruptured a cruciate a few months ago and despite not being able to use her leg she was still desperate to go for a walk and kept dropping balls in my coffee (obvs I didn’t let her walk or play!) 😳

She has phases where her legs are really bad and she is in pain. It would be really easy for me to think she’s ‘fine’ and not in pain as she would still play all day if I let her. My only behavioural signs of pain with her are that she wakes in the night and takes a while to settle again and she barks a bit more than normal at outside noises.

I’ve also seen night-waking with my Dalmatian, Lucky, when he was in pain and my first sign of his back issues was that he would wake up and wander around in the middle of the night. He also still wanted to walk and play.

People often think that a dog who is in pain won’t want to go for a walk but dogs in pain are often still keen to go for a walk and they will want to chase a ball etc and play if you let them. Don’t ever assume they aren’t in pain because they want to run and play!

Signs of pain can be subtle and these are some that I commonly see in dogs I work with -

🛌 They may wake in the night or find it hard to settle in the evening, pacing or moving from bed to bed

🐕 They may vocalise more (whine or bark) and be more attention-seeking (nudging your hand to stroke them all the time or following you from room to room)

🛋️ Hesitating or unable to climb on/off the sofa, go up the stairs or get in and out of the car or needing a bigger run up to get in. Being slower to get up from resting.

😔 Being unhappy about being handled (groomed/dried etc) or unhappy about people sitting next to them on the sofa or walking past their bed

🐩 Changes in interactions with other dogs on walks- less keen on interacting or less keen on certain types of play etc

🏀. Lying down on walks or walking at a slower place but also conversely running excessively (‘runners high’ endorphins make them feel good temporarily)

You may also notice physical changes (the way your dog moves or the way their body looks.

💊 Please chat to your vet if you see any changes, dogs don’t suddenly change and start or stop doing things for no reason.

Pain is one of the primary causes of many aggression in dogs. Dogs also often don’t stop running and playing when they are in pain- signs of pain can be subtle and easy to miss so please, please seek advice from your vet if you see changes

Laura McAuliffe, Dog Communication 2024

Zabawa jest również bardzo potrzebnym, niezwykle istotnym elementem w terapii zachowania!
22/08/2024

Zabawa jest również bardzo potrzebnym, niezwykle istotnym elementem w terapii zachowania!

Ethology,Neuroscience,Applied Animal Behaviour,Sentient,Sentient beings,Emotions,Animal Welfare,Dog,Cat,Training,Dog behaviour,Cat behaviour,Animal behaviour,Animal rights,Enrichment,Agility,Dog agility,Cat toys,Dog toys,Animals,Behaviour courses,Behaviour problems,Naughty dog,Naughty cat

22/08/2024

‼️UWAGA‼️
Sprawdzajcie kompetencje behawiorystów i trenerów!! 🐩🐈🐕‍🦺🐕🐈‍⬛🦮
Popularność w social mediach to stanowczo za mało ‼️‼️
Najważniejsza jest wiedza, doświadczenie i etyka pracy.

Bardzo istotne sprawy ‼️ zachęcam do przeczytania👇👇

06/08/2024

Knowing which professional you need to contact to help you with your pet is vital. Use this handy infographic to decide whether you need a trainer or behaviourist. Keep In mind, some behaviour challenges may require both training and behaviour modification so often these go hand in hand. What's great is that when you choose a COAPE Certified Animal Behaviourist, you can be sure that they have the skills to help you with both training and behaviour. ​

For a list of COAPE-endorsed trainers and behaviourists you can go to our website here: https://coape.org/find-a-behaviourist/

07/06/2024

Nie milkną echa dramatycznych wydarzeń na Wyspach Brytyjskich z udziałem psów typu American XL Bully, w konsekwencji których władze UK wprowadzają kolejne zakazy w hodowli i posiadaniu psów.

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem Magdy Jelińskiej, który ukazał się na łamach Polish Express
Magda jest behawiorystką COAPE mieszkającą w UK, jest również współtwórczynią akcji

link do artykułu:
https://www.polishexpress.co.uk/kobieta-zostala-zagryziona-przez-wlasne-psy-to-znow-american-xl-bully/

Nie od dzisiaj wiadomo, ze psom typu bull bardzo często przypina się łatkę bestii, psów niebezpiecznych, agresywnych. Oczywiście bull może stać się niebezpieczny, ale nie bez przyczyny!
Do znudzenia będziemy Wam przypominać, że dbałość o zdrowie i emocje zwierzęcia w połączeniu z zaspokojeniem jego potrzeb adekwatnych do gatunku, typu i rasy, umiejętność prawidłowej komunikacji ze zwierzęciem bez użycia przemocy, to klucz do szczęśliwego, harmonijnego i przede wszystkim BEZPIECZNEGO życia ze zwierzęciem, które zaprosiliśmy pod swój dach.

Przeczytaj list otwarty i podpisz petycję
https://www.przemoctoniepomoc.org/listotwarty.php



---
grafika: pies Farciarz Fundacja Skrzydlaty Pies

18/05/2024

Akcja ma na celu szerzenie świadomości, czym są awersyjne metody szkoleniowe

Address

Edinburgh

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Capital Behaviour - Behawiorysta COAPE Edynburg posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Capital Behaviour - Behawiorysta COAPE Edynburg:

Share

Category