24/08/2022
INTELLIGENT HUNDTRĂNING
Jag trÀnar hundar genom att styra deras beteenden mot utvalda mÄl i spÄr, lydnad och skyddsarbete. Min trÀningsfilosofi Àr, bland andra, inspirerad av Ivan Pavlov och B.F. Skinner. Mina kunder kan vara tjÀnstehundar sÄvÀl som sporthundar. Tveka inte att kontakta mig! Jag vÀlkomnar bÄde privatpersoner, grupper och tjÀnsteekipage. Ni erbjuds hel utbildning enligt programmet nedan, eller privatlektioner för att lösa specifika problem.
KINDERGARTEN
Basal trĂ€ning för att lĂ€gga basala grunder i lydnad. Jag kallar detta för âdagistrĂ€ningâ. Det Ă€r ett koncist system för att bygga ett starkt fundament i lydnadsmomenten. Metoden Ă€r inspirerad av Pavlov och Skinner och innehĂ„ller bĂ„de positiv och negativ förstĂ€rkning.
HIGH SCHOOL
Den hÀr nivÄn Àr en fortsÀttning pÄ kindergarten. Du jobbar vidare med att bygga ett fundament hos hunden pÄ ett mer avancerat sÀtt. Utbildningen lÄter dig och din hund utvecklas sÄ att ni sedan har möjlighet att sÀtta högre mÄl inom sök/spÄr, lydnad och skyddsarbete.
UNIVERSITY
PÄ den hÀr nivÄn har du klara mÄl för dig och din hund inom tjÀnst eller sport. Resultatet hÀr ska bli ett starkt och hÄllbart fundament för att fungera i vissa givna situationer. Din hund ska tÀvlas i IGP, Svenskbruks och Belgisk ring/Ringsporter. Eller inom tjÀnst; Polis, RÀddning, Patrull etc.
VÀnliga hÀlsningar
PIERRE KEMBEL
K9 equation
+4676-206 87 81
[email protected]
© Photo: Henrik Grune, all rights reserved