25/10/2020
Pferdegerecht Futter Natur,
F***r anmeldelse.
Oversætter man navnet Gerecht på Google translate, siger den retfærdighed. Hesteretfærdighed? Ja hvorfor ikke. Når man kigger på firmaets fundament virker de som Hippolyt på speed. Firmaet hviler på at man har kigget på, hvad vildhesten spiser samt baseret på studier om vildhesten. Der er intet kunstigt tilsat overhovedet. Ingen kunstige vitaminer, mineraler eller sporstoffer. Fri for GMO etc. Selv posen f***ret ankommer i er en brun papirspose uden ret meget andet på den indholdsfortegnelsen og navnet, men det er med vilje siger de.
Når man åbner posen og kigger ned i den ligner den til forveksling Agrobs' Alpen Grün Müsli, men der er alligevel en del forskelle på indholdstoffer. I Alpen Grün Müsli er der f.eks. presset sortkommen. Det findes ikke i denne hint: forarbejdning. Den dufter også en anelse mere lækkert end Alpen Grün Müslien. Og nogen der hurtigt popper op som afviger fra flere andre f***rtyper alene på udseendet man kender er, at man tydeligt ser der er hele tørrede hyben af typen Rosa Canine i f***ret. Jeg kan godt lide at se, hvad man reelt fodrer med, så et bette plus på den.
Hvis vi ellers kigger på indholdet, så afviger den gevaldigt fra noget man ellers kender... Her kommer et udpluk.
Enggræs, urter, gærdevikke, dild, fennikel, pastinak, cikorie, vild persille, vilde gulerødder, kamille, spidskommen, honninggræs, økologiske solsikkefrø, gulerødder, rødbeder, persille, hybenfrugter, morgenfrue, selleri, birkeblade og bark, egebark, askeblade, valnødeblade, bøgbark, ældre blade, stenstilke, lyng, hyldebær bare for at nævne nogle.
Og jeg kan tilføje, at mine heste spiser det med stort velbehag. Om der er et marked for dette f***r. Det er der nok, men det er ikke i den billige ende selvfølgelig. Dog alt i alt en ganske positiv oplevelse. F***ret koster ca. 200,- for 15 kg og heste skal have 1-2 kg dgl. Ponyer 0,5-1,5 kg pr dag. F***ret kan købes hos Pillemadsen.