28/03/2025
U novembru 2024. godine, obratio nam se čuveni biolog - ornitolog Ištvan Ham, čija su specijalnost Orlovi belorepani kojima se bavio većim delom svog radnog veka. Tokom jedne posete Zoo vrtu Palić, primetio je, nakon dugog posmatranja volijere u kojoj je smešteno sedam jedinki Orlova belorepana, da su dve jedinke – mužjak i ženka, pokazivale naklonost jedna prema drugoj i da su se izvajale od ostalih jedinki kao potencijalni par. Treba naglasiti da su jedinke deo Prihvatilišta za divlje i povređene životinje, te se zbog trajnih povreda neće moći vratiti u prirodu. Njegova ideja je bila da se te jedinke, ukoliko je izvodljivo, izdvoje u posebnu izolovanu volijeru, kako bismo pokušali da ih razmnožimo. Ukoliko bismo uspeli u tome, mlade jedinke bi bile puštene u prirodu, kako bi se na taj način doprinelo povećanju brojnosti ove retke grabljivice na našim prostorima.
Donešena je odluka da se ova ideja sprovede u delo, uz kontinuiranu saradnju uprave Zoo vrta Palić sa Ištvanom Hamom. Narednih dana počela je priprema izdvojene volijere, novog gnezda i postavljene su kamere za nadzor u samoj volijeri i iznad gnezda, kako bi se što detaljnije nadgledala društvena dinamika ovih jedinki i proces razmnožavanja. U samim radovima i sprovođenju ideje u delo učestvovali su timaritelji Aleksandar Miler, Milan Marjanović, Čongor Husta i Boris Hardi, kao i biolog Zoo vrta Slobodan Cvetković.
Oko sredine februara, primećene su prve aktivnosti vezane za pripremanje gnezda od strane obe jedinke. Početkom marta, ženka je snela jedno jaje i počela da leži na njemu. Nakon par dana primećeno je i drugo jaje, a uskoro i treće jaje.